Creme Brulee

 

 

4 porce

250ml smetany 33%
250ml smetany 12%
4 co největší žloutky (nebo 5 žloutků)
70g cukru krupice + 4 lžíce

Troubu na 160°C. Obě smetany vložím do rendlíku a na mírném ohni prohřeji těsně pod bod varu, odstavím z ohně.
Vložím do mísy 5 žloutků (vejce velikost M) a utřu je s cukrem. Nejdřív po lžičkách začnu přidávat smetanu a vždy promíchám (aby se mi vejce nesrazily). Potom už můžu za stálého míchání přidat (pomalu) všechnu smetanu. Tuto směs naleju opět do rendlíku. Za stálého míchání (!) na mírném ohni (!) míchám cca 8 min nebo do té doby, než se puding udrží na zadní straně lžíce.
Já jsem si k ruce vzala pro jistotu teploměr, teplota by neměla přesáhnout 82°C (abych z toho neměla míchaná vajíčka).

(TIP: Jelikož jsem si hlídala teplotu a bála jsem se přiblížit k teplotě 82°C, tak jsem míchala při teplotě cca 65-75°C (střídavě jsem rendlík sundavala z plotny a zase dávala zpět – míchala jsem dlouhých 25 minut 🙂 když začal puding houstnout a udržel se na zadní straně lžičky – vypla jsem sporák. Příště bych se nebála míchat u té teploty 75-80°C, puding bude rychleji hotový.)

4 zapékací misky (objem cca 200ml) dám do vyššího pekáče. Do misek naleju pudingy a do pekáče vodu zhruba do půlky misek. Podle receptu z internetu mám péct 25 minut nebo do té doby, dokud pudingy nezpevní.

(Já jsem pekla 40 min. Když jsem zatřásla s pekáčem, zdálo se mi, že až po 40 min měly pudingy tužší konzistenci. Zde si myslím, že doba pečení také závisí na hustotě míchání pudingu v rendlíku – když se udrží na lžičce opravdu hodně – bude stačit péct 25 min.)

Vyndala jsem pudingy z trouby, nechala vychladnout a vychladit nejméně na 3 hodiny.
Po vyndání z lednice do každé misky nasypu 1 lžíci cukru a rovonměrně rozestřu po povrchu creme brulee.
Poté cukr zkaramelizuju flambovací pistolí tak, že nad dezertem kroužím dokud nevznikne tuhá cukrová krusta.
NEBO: Nějakou starou lžíci, kterou už nikdy nebudu používat, nahřeju nad plamenem sporáku (lžíci držím v chňapce/utěrce). Zadní stranu lžíce přiložím k cukru, který zkaramelizuje. Raději se koukněte předtím na videa jak se to dělá tou lžící 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *